MŮJ ZÁPISNÍK

RECENZE KNIH

FILMOVÉ A SERIÁLOVÉ HODNOCENÍ

PEČENÍ A VAŘENÍ

06 července, 2020


Recenzní kniha


Nedávno jsem četla knihu Nevyzpytatelné jsou cesty osudu od dvou českých autorů. Byla to trošku netradiční četba z žánru fantasy, ale rozhodně byla zajímavá. A k dispozici jsem dostala i nyní jejich druhý počin, který se odehrává ve stejném světě, jak je i uvedeno na autorských stránkách, ale s jinou hlavní postavou, na jiném místě.

Příběh pojednává o Zakharovi, který neměl lehký život. Jako dítě byl opuštěn a předán do opatrování duchovním, později se z něj stal čaroděj. Ale cesta jeho životem byla trnitá a nelehká, což mělo své následky. A to především na jeho chování, jednání a celkově na duši.

V této útlé knížečce nejde ani tak o děj, kterého je tam opravdu méně a v podstatě se nic zásadního neděje, protože i když se hlavní postava chystá odejít vstříc novým možnostem, jde tu jen o tu přípravu na cestu a nic jiného. Ale v průběhu té doby ho poznáváme a zjišťujeme jaký je. Zničený, zkažený, nepřátelský. Jak ho vlastně nehezké a kruté chování ostatních změnilo, že už nedokáže žít normálně. Po většinu doby jde tedy o nahlížení do jeho vnitřku, o jeho pocity, myšlenkové pochody, o způsob jak pohlíží na svět a všechno živé okolo.

Nenajdete v něm rozhodně dobrou osobu, ale ani vyloženě padoucha. Cítí se velice silný, ale v určitých okamžicích je slabý jako štěně. Od začátku do konce je plný protikladů. Jediné, co mi občas vadilo, tak to různé podobenství nebo jak to nazvat, metafory, prostě myšlenkové pochody ve stylu, kdy popisuje jak je rozzuřený, že v něm něco bojuje, jakoby ho něco napadlo, jakoby ho něco sledovalo, nevím jak to prostě popsat slovy. Když autoři občas do takových popisů spadali, začala jsem se lehce ztrácet ve smyslu a v tom co je realita a co pocit hrdiny...

Myslím, že jde o opravdu povedený kousek, který je sice krátký a nemá mnoho děje, co by čtenáři stihl něco zprostředkovat, přesto je to zajímavý náhled do ztracené duše jedince. Otázkou je, jestli jde opravdu o tak jednoduchý příběh nebo to má hlubší význam. To už si musí každý zpracovat sám..

Takže mé reakce na sdílného provozovatele Sukharnikova krejčovství byly asi stejně rychlé a obratné jako zaražené prdy.

Informace o knize

Název knihy:
Originální název:
Série:
Pořadí v sérii:
Autor:
Překlad:
Žánr:
Rok vydání:
Počet stran:
Nakladatelství:
ISBN:
Na hraně temnoty
Na hraně temnoty
-
0
Theodora Stonewall, Nathaniel Wonderful
-
Fantasy
2020 originál
160
-
-

Anotace:
Drahý čtenáři,
zůstavuji Tě s událostmi, které se odehrály v jiném světě, jiné době, a především v životě jiného muže jménem Zakhar. Čaroděje, jenž nalezl svobodu a vykoupení na místě z nejbeznadějnějších. Na dně starého kalamáře a na hrotu ostrého pera.
Jsem povinen tě však předem varovat, neboť tento příběh je vsk
utku ohavný. Krev prosakuje jeho zápletkou a kane po listech knihy, již právě držíš ve svých rukou. Cítíš to horko, které z ní sálá? Slyšíš ten tichý tlukot srdce? Ještě není pozdě ji odložit… Neboť do morku kostí zkažené jsou postavy v ní. Postavy, jež skutečně žily a stále žijí v tom cizím a nepřátelském světě. A námět, můj drahý čtenáři, ten samotný je na výsost odporný a věř, že pro mnohé taktéž i děsivý.
Nerad bych ovšem, aby zde došlo ke zmýlení, neboť bez seznámení se s neřestí, nelze doceniti krásu ctnosti. Obojí skloubí se totiž v každém z nás a jen když nalezneme odvahu, prozkoumat pečlivě obě strany téže mince, můžeme teprve s jistotou říci co přesně se v dotyčném člověku skrývá a jaký skutečně je.
Pakliže jsi dočetl až sem, vyzývám tě – Obrať list, smrtelníku…

Nestyděl jsem se ani za jedno z toho. V zásadě mi bylo vlastně jedno, co si o mne, kdo myslí.

Ukázka knihyKde koupit knihu


nathanielwonderful@gmail.com
 
  

Informace o autorech


laughingbeasts.blogspot.com:  

Theodora Stonewall
vstoupila do našeho světa v těle muže léta páně 1976 na břehu Dunaje, ve staré Pešti. Sdílí tak tentýž osud jako její současný partner Nathaniel, ač v opačném gardu
Literární tvorbě se začala věnovat ještě před nástupem do první třídy a to díky vlivu televiznímu seriálu 30 případů majora Zemana, a především pak velmi sugestivního dílu Studna, který ji inspiroval k sepsání první povídky. Nedlouho poté se s rodiči přestěhovala do severní Afriky, kde světlo světa spatřil její první románový počin – Můj život s hady.
V dospělosti se poté nějakou dobu věnovala psaní poezie, zvláště pak milostně podbarveným baladám a haiku. Několik z jejích básní bylo dokonce otištěno v nejmenované sbírce mladých českých autorů.
Theodora je umělecky založená bytost, což ovšem často vehementně popírá. Argumentem proti jejímu tvrzení je však skutečnost, že úspěšně vystudovala obor umělecký keramik, na který byla podle vlastních slov přijata naprosto omylem.
V současnosti věnuje čas a veškerou pozornost svému partnerovi Nathanielovi, spolu s nímž tvoří nejen partnerskou dvojici, ale i nadšený autorský pár. Jejich románový debut Nevyzpytatelné jsou cestu osudu vyšel v tomto roce a již nyní společnými silami pracují na další knize.

Nathaniel Wonderful
se zrodil do našeho světa v těle ženy léta páně 1990 na soutoku Vltavy a Malše, ve městě, jež nechal založit český král Přemysl Otakar II. Sdílí tak tentýž osud jako jeho současná partnerka Theodora, ač v opačném gardu.
K literární a celkově umělecké tvorbě se dostal až ke konci základní školy, kdy měl možnost poprvé zasednout za monitor a dotknout se klávesnice. To byl pro Nathaniela zlomový okamžik, neboť se v něm probudila ona niterná touha každého spisovatele psát.
Pak už mu stačila jen chvíle, aby hravě pronikl do tajů počítačové techniky a vlastní snahou se naučil kouzlu psaní deseti prsty. První povídky a pokus o román s tématikou upírů, na sebe nenechaly dlouho čekat.
I přes nemalé úspěchy, které si jeho tvorba získávala mezi lidmi v jeho blízkém okolí, nenastal pro nadějného autora ještě ten správný čas. Osud a několik nešťastných událostí, zavedlo Nathaniela na úplně jinou stezku, po níž se velkou oklikou vydal za splněním svého snu, kde poté postupně ztratil naději i veškerou víru. Obojí mu o téměř dalších patnáct let později pomohla znovu nalézt jeho partnerka a temná múza Theodora Stonewall.
Nathaniel se považuje za umělce každým coulem, leč nechává si to většinou jen pro sebe. Vystudoval obor virtuální grafik a několik let se zaujatě věnoval fotografování a natáčení krátkometrážních snímků, pro které si psal vlastní scénáře. Po střední škole odjel na nějakou dobu do Japonska, kam se později ještě opětovně vrátil.
V současnosti uplatňuje svůj workoholismus a zvrácené choutky ve psaní fantasy románů i ve vášnivém vztahu s Theodorou, která je mj. spoluautorkou jeho děl. Jejich románový debut Nevyzpytatelné jsou cestu osudu vyšel v tomto roce a již nyní společnými silami pracují na další knize. 
 

Recenzní knihu poskytli autoři Theodora Stonewall, Nathaniel Wonderful. Děkuji.Pokud vás článek zaujal, můžete sdílet

Lucy Lillianne
V posledních letech jsem neskutečně podlehla knihám. Nejen jejich čtení, blogování o nich, ale i nakupování. Ráda si rozšiřuji knihovničku a velice mě mrzí, když vidím tolik knih, které nemohu mít. Přesto jsem ráda za každý kousek, který se mi dostane do rukou. Největší radost mi dělají žánry fantasy a sci-fi, v poslední době hodně ujíždím na apokalyptických a dystopických knihách a když si potřebuji odpočinout, často sáhnu po nějakém thrilleru nebo jiné napínavé četbě... Samozřejmě nepohrdnu ani lehčí četbou. Nejméně mě lákají romantické knihy, i když i tam občas dojde k nějaké výjimce. Doufám, že čtení mě bude bavit ještě dlouho, protože můj seznam je téměř nekonečný... :-)

2 komentáře:

  1. Pěkná recenze. :) Knihy, ve kterých si člověk sám musí najít hlubší smysl/myšlenku jsou nejlepší. :)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. ono taky hodně zálží na čtenáři, jestli tam něco takového vidí...

      Smazat

Každý vzkaz pro mě znamená mnoho, často vykouzlí úsměv na tváři a rozhodně potěší. Děkuji každému, kdo pro mě ztratí pár vteřin života :-)
@lucylillianne