MŮJ ZÁPISNÍK

RECENZE KNIH

FILMOVÉ A SERIÁLOVÉ HODNOCENÍ

PEČENÍ A VAŘENÍ

15 listopadu, 2018


Konečně jsem se dostala na konec série a odhalila vše, na co jsem se od začátku v duchu ptala. Všechna ta tajemství, nakousnuté polopravdy a mnoho dalšího. A jak vlastně dopadla tato kniha a tím pádem i celá série? Jaký názor mám po počátečním nadšení?

Třetím dílem autorka opravdu rozjela bohatý příběh plný rozmíšek a neustálého hašteření. Tentokrát bylo potřeba konečně říct pravdu, ukázat veškerá tajemství, vysvětlit o co vlastně šlo. A že toho nebylo málo. Protože už od první knihy bylo naznačeno hned několik záhad, které jsme odkrývali jen po malých krůčcích. Ale řekla bych, že nakonec se dostalo na každičký detail, i když si nejsem jistá, zda jsem všemu úplně porozuměla, protože některé 'smyčky' byly hodně zamotané. Možná časem, pokud se do série pustím znovu, pochopím i další skrytější detaily.

Kniha mě opět bavila, byla čtivá, zajímavá, humorná, ale i akční, lehce temná. Přesto z ní dýchal docela optimismus, protože jsem neměla ani pocit, že bych se měla něčeho bát. Upíři působili, až na pár výjimek a jednoho krvelačného maniaka, docela 'přítulně' a kamarádsky. Díky tomu a probíhající romantice ústřední dvojice mi kniha hodně připadala jako young adult. Už jsem to tu zmínila i dříve, ale je to věc, která mě trošku zklamala. Od prvních odstavců první knihy jsem předpokládala naprosto jiný obsah příběhu, jiný způsob vyprávění a celkově odlišný vývoj. Ano, jsem spokojená, ale ne úplně.

Velice jsem ocenila, že byl vidět krásný vývoj Dianiny postavy. Ze začátku byla trošku slabší a potřebovala ochranou ruku, ale časem se to začalo zlepšovat. Mám raději silnější ženské hrdinky, než nějaké princezničky. Škoda jen, že nedostala v tomto ohledu mnohem více prostoru, bavilo by mě totiž sledovat její kouzla. Ostatní postavy si mě taky dokázaly získat. Autorka v tomto ohledu své hrdiny vykreslila tak, že si čtenář prostě musel oblíbit snad všechny, včetně záporáků. Každému přiřadila jak dobré stránky, tak i ty slabší a špatnější. O to hůř se dal vybírat jeden oblíbenec...

Kniha na mě udělala celkový dojem dobrý. Zklamání bylo, jak už jsem zmínila výše či v předchozích recenzích. Asi jsem doufala i v nějaké to širší vědecké a historické bádání, které by mě bavilo. Nebo aspoň nějaký boj, na který prostě nedošlo. Rozuzlení přišlo náhle a přespříliš rychle. Celou dobu to vypadalo na nepřekonatelné překážky a hle, šlo to přece i snadněji. Některé postavy by si zasloužily více prostoru, jako například Gallowglass, který mě bavil. Ani Marcus se moc neprojevil. Prostě Diana a Matthew si zabrali veškerý prostor :-) Přesto si myslím, že pokud nebude čtenář příliš náročný, tak tato série pro něj bude minimálně oddechovým a pohodovým čtením. Ti náročnější najdou nějaké nedostatky, ale ruku na srdce, někdy i ty slabší knihy dokážou pěkně potěšit...


Když se rozdrnčel telefon, byla venku tma jako v pytli. Probrala jsem se ze spánku a natáhla jsem se přes postel, abych zatřásla s Matthewem, jenže ten byl pryč.

Informace o knize

Název knihy:
Originální název:
Série:
Pořadí v sérii:
Autor:
Překlad:
Žánr:
Rok vydání:
Počet stran:
Nakladatelství: 
ISBN:
Kniha života
The Book of Life
Čas čarodějnic
3
Deborah Harkness
Martina Neradová
Fantasy
2014 originál / 2015 překlad
512
Knižní klub
978-80-242-5121-9

Anotace Databazeknih.cz:
Závěrečný díl světově úspěšné trilogie. Hlavní hrdinové a milenci, čarodějnice Diana Bishopová a upír Matthew Clairmont, se vracejí v čase z alžbětinského Londýna zpět do naší současnosti. Diana je těhotná a o to víc odhodlaná bránit se proti těm, kteří chtějí ukrást a zneužít tajemství objevené čarodějnicemi v dávných dobách a ukryté v tajemném Ashmoleově svazku. Než se však Dianě a Matthewovi podaří odhalit obsah tajného rukopisu alias Knihy života, musí uhájit i svůj zakázaný vztah.

Rozletěly se jižní dveře a dovnitř zavanul studený vítr. Ve slunci se objevila silueta muže. Přimhouřila jsem oči a snažila se rozpoznat jeho rysy.

Ukázka z knihy



Informace o autorce

foto: Deborah Harkness

Databazeknih.cz: Deborah Harkness je Američanka, ktorá vyrastala vo Philadelphii. Vyštudovala históriu a tituly si odniesla z univerzity v Kalifornii, Nortwesternskej univerzity a z Mount Holyoke College. Históriu dáva takmer do každej zo svojich kníh a začínala so žánrami z mytológie, alchýmie. Až neskôr zistila, že fantázia jej môže priniesť aj úspech a čítanosť.
 


Pokud vás článek zaujal, můžete sdílet

Lucy Lillianne
V posledních letech jsem neskutečně podlehla knihám. Nejen jejich čtení, blogování o nich, ale i nakupování. Ráda si rozšiřuji knihovničku a velice mě mrzí, když vidím tolik knih, které nemohu mít. Přesto jsem ráda za každý kousek, který se mi dostane do rukou. Největší radost mi dělají žánry fantasy a sci-fi, v poslední době hodně ujíždím na apokalyptických a dystopických knihách a když si potřebuji odpočinout, často sáhnu po nějakém thrilleru nebo jiné napínavé četbě... Samozřejmě nepohrdnu ani lehčí četbou. Nejméně mě lákají romantické knihy, i když i tam občas dojde k nějaké výjimce. Doufám, že čtení mě bude bavit ještě dlouho, protože můj seznam je téměř nekonečný... :-)

8 komentářů:

 1. Jednu dobu jsem si tuto serii chtela desne moc precist. Ale nejak to opadlo a ted jako po tvych recenzich nevim :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. necekej super pecku, nic uzasneho a svetoveho, ale na druhou stranu me to bavilo i pres nejake ty prekazky :-)

   Vymazat
 2. Kniha zní dobře. Vypadá to, že stojí za přečtení. Určitě si ji povedu na seznamu možného přečtení. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Pěkná recenze, o sérii jsem ještě neslyšela, ale musím říct, že vypadá zajímavě. Navíc má vážně krásné obálky. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Série mě moc bavila, byla o démonech, čarodějnicích a upírech a to mě baví .-)

   Vymazat
 4. Výborná recenze :) Na knížku se taky teď chystám, znova jsem si na ni vzpomněla díky seriálu :)

  OdpovědětVymazat

Každý vzkaz pro mě znamená mnoho, často vykouzlí úsměv na tváři a rozhodně potěší. Děkuji každému, kdo pro mě ztratí pár vteřin života :-)




@lucylillianne