04 června, 2018


Když jsem knihu poprvé otevřela, zůstala jsem civět na ta velká písmena. Připadalo mi to jako text pro děti. Alespoň v porovnání s těmi bleškami, které běžně čtu. Na druhou stranu mi blesklo hlavou, že o to dřív budu s knihou hotová :-).

Od prvních stránek jsme byli seznámeni s cílem, za jakým se Leonard, hlavní postava knihy, hnal. Neustále se vracel k tomu, jak chce spáchat špatný čin, ale že musí nejdříve zařídit pár věcí. Během čtení jsme se posouvali jeho životem a sledovali jeho přípravy. Chvílemi se vracel do minulosti a vyprávěl útržky svého dětství. A mezi tím ve vzduchu byla pořád ta otázka - udělá to?

Abyste to pochopili, Leonard neměl zrovna jednoduché dospívání. Ovlivnila ho hromada věcí. Některé z nich byly drobnosti, které by se daly ustát, ale stala se mu jedna zásadní událost, která vše zničila a tak i ty malé detaily nedokázal přejít. A co hůř, nikdo nedokázal číst všechna ta znamení a pomoct mu. Už v mnoha knihách jsme mohli sledovat, jak i malé a nepodstatné věci mohou člověka změnit, mít vliv na jeho chování, a tady tomu není jinak.

Hlavní postava neustále dumá nad životem, nad tím, co se kolem něj děje. Sleduje svět více do hloubky, tak jak to spousta lidí nedokáže a především jeho spolužáci. Díky tomu působí jako podivín a možná i blázen. Přesto je to člověk, který vidí dvě strany mince a nespokojí se s názory a omezeností jiných. Navíc se některým lidem snaží dávat náznaky a stále doufá ve vlastní záchranu, v něco, co by ho přesvědčilo, že okolo něj existuje i dobro, a že o něj má někdo zájem. Ale když nepřichází... Není nejen nepochopený, ale bohužel i osamělý, chybí mu přátelé a rodinné zázemí. Všechny tyto faktory ho nakonec vedly k jednomu konci (jak to ale dopadne vám neřeknu ;-)).

Jak už jsem psala, problematika tohoto tématu není nic nového, proto budete mít při čtení pocit, že ani nic nového nedostanete. Samotné dojmy z průběhu knihy jsou rozpačité. Velkou část doby jsem s Leonardem soucítila, protože jsem ho chápala a moc dobře. Ale na druhou stranu opravdu vyváděl věci, které i na mě byly bláznivé. Samotný závěr je docela překvapením a tak nějak zůstává nedořešený, přijde mi, že to zůstává na každém čtenáři, jak je schopný tuto knihu pochopit (a její složitosti) a jaký konec si zvolí. V tomto případě to vypadá, jakoby autor zaměřil více pozornosti a důraz knihy na její poselství než na samotný obsah. Nevím, co si vlastně o knize myslet. Svůj smysl má, i když je možná trošku depresivní, protože ukazuje i dost nevlídný pohled na svět a naši společnost a na to, jak lidé spolu nedokážou držet a pomáhat si, jak jsou ostatní nevnímaví...


Na člověka jdou deprese už jen z toho, jak jsou moji spolužáci zamilovaní do svojí nevědomosti.

Informace o knize

Název knihy:
Originální název:
Série:
Pořadí v sérii:
Autor:
Překlad:
Žánr:
Rok vydání:
Počet stran:
Nakladatelství: 
ISBN:
Odpusťte mi, váš Leonard
Forgive Me, Leonard Peacock
-
-
Matthew Quick
David Petrů
Román
2013 originál / 2015 překlad
256
Knižní klub
978-80-242-4774-8

Anotace Databazeknih.cz:
Právě dnes má Leonard Peacock narozeniny. Dnes si do batohu k učebnicím přibalí P-38, pistoli nacistického důstojníka, kterou zdědil po svém otci, a zastřelí svého bývalého nejlepšího kamaráda a potom i sebe. Už se nemůže dočkat. Ještě předtím se však musí rozloučit se čtyřmi lidmi, na nichž mu záleží: sousedem Waltem, posedlém Humphreym Bogartem, houslovým virtuózem a spolužákem Babakem, Lauren, jež miluje Ježíše (a do níž byl trochu zamilovaný zase Leonard), a herr Silvermanem, který ho na střední učí o holokaustu...
Pro všechny by bylo jednodušší, kdybych prostě stiskl spoušť a celé to ukončil.

Ukázka z knihyInformace o autorovi

foto: The One You Feed

Databazeknih.cz: Matthew Quick se narodil v roce 1973 v Oakley v New Yersey a po Collingswood High School vystudoval anglistiku na La Salle University. V současné době žije v Holdenu ve státě Massachusetts, jeho manželkou je spisovatelka Alicia Bessette. Matthew Quick je autorem mnoha úspěšných románů, podle knihy Terapie láskou byl v roce 2012 natočen úspěšný film, ve kterém si zahráli Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Jacki Weaver či Chris Tucker.
 Pokud vás článek zaujal, můžete sdílet

Mé knihomolské já

Lucy Lillianne
V posledních letech jsem neskutečně podlehla knihám. Nejen jejich čtení, blogování o nich, ale i nakupování. Ráda si rozšiřuji knihovničku a velice mě mrzí, když vidím tolik knih, které nemohu mít. Přesto jsem ráda za každý kousek, který se mi dostane do rukou. Největší radost mi dělají žánry fantasy a sci-fi, v poslední době hodně ujíždím na apokalyptických a dystopických knihách a když si potřebuji odpočinout, často sáhnu po nějakém thrilleru nebo jiné napínavé četbě... Samozřejmě nepohrdnu ani lehčí četbou. Nejméně mě lákají romantické knihy, i když i tam občas dojde k nějaké výjimce. Doufám, že čtení mě bude bavit ještě dlouho, protože můj seznam je téměř nekonečný... :-)

0 komentářů:

Okomentovat

Každý vzkaz pro mě znamená mnoho a často vykouzlí úsměv na tváři a rozhodně potěší. Děkuji každému, kdo pro mě ztratí pár vteřin života :-)