MŮJ ZÁPISNÍK

RECENZE KNIH

FILMOVÉ A SERIÁLOVÉ HODNOCENÍ

PEČENÍ A VAŘENÍ

02 července, 2017


Co mě ke knize dovedlo? Především příslib duchařiny, netvorů, magie, upírů a dalších témat, která obvykle vyhledávám. Nakonec jsem překousla i to, že kniha je spíše pro mladší obecenstvo a tudíž tam určitě bude nějaká ta zaláskovanost a tak. Díky slibnému hodnocení jsem se však zaměřila spíše na to hlavní téma a tak si knihu pořídila. Splnila má očekávání?

Hned po prvních stránkách mi to přišlo jako strašná vykrádačka. Až příliš mnoho společných věcí s příběhem Harryho Pottera. Přitom stačilo některé detaily pozměnit, aby to nepůsobilo tolik okatě a společně. Ze začátku mi to hodně vadilo, než se autorka z toho začarovaného kruhu dostala a začala si vymýšlet jinou linku. Druhým příběhem, který mi to hodně připomínalo byla série Napůl zlý... Taky ne zrovna málo podobností.

Nicméně autorka má i svůj vlastní styl a velikou čtivost jí rozhodně neupřu. Umí to se slovy a ví jak čtenáře vtáhnout do děje. Text jako takový se mi moc líbil a četl se velice rychle a dobře. Základní popisy a dialogy, žádné protahování. Navíc jsem ráda, že nejde o sérii, ale samostatnou knihu. Je ale pravda, že jsem postrádala trochu hloubky. Je to všechno strašně povrchové a i když se dozvíme všechno důležité, přesto o daném světě víme minimum. Postav také není mnoho a tak nás vším provádí jen hrstka lidí, která se stále opakuje. Určitě se to dalo více rozvinout.

Vysvětlení příběhu se mi líbilo, všechno bylo odkryto a dávalo to smysl. I když někdy bylo trochu matoucí, jak se v každé kapitole přeskakovalo z vyprávění jedné osoby k další, a že se jich vystřídalo... Co mě zamrzelo, tak že na konci se jako čtenáři dozvíme pravdu, ale postavám to zůstane pravděpodobně ukryto. Alespoň já jsem to tak pochopila. To asi není zrovna nejvhodnější, uzavřít to takhle divně.

Přestože mě čtení nesmírně bavilo, ze začátku dost slabé, ale postupně se to opravdu rozjelo, tak se mi kniha hodnotí špatně. Příběh byl plytký a slabý, chybělo více vyobrazení daného světa a života kouzelníků a normálních lidí. Načato bylo hodně věcí a nedomyšleno. Sice jsme dostali rozuzlení a vysvětlení, to ale nemění nic na tom, že tomu prostě něco chybělo. Velká část příběhu je spíše jako okopírovaná a trochu pozměněná, což mě zklamalo. V jednu chvíli to bylo tak strašně zamotané. Co mě však nejvíc dostalo, byl Simon a to co z něj pak bylo, nebo jak lépe to vyjádřit, abych nespoilerovala. Takže opravdu nevím. Mám pocit, že se tam toho moc nestalo. Na jednu stranu spokojená a na stranu druhou zklamaná. Moje očekávání z anotace se nesplnilo. Mohlo to být lepší...

Někdy mám pocit, jako bych celý život hledal mapu nebo klíč, které dají Watfordu - celému světu mágů - nějaký smysl.

Informace o knize

Název knihy:
Originální název:
Série:
Pořadí v sérii:
Autor:
Překlad:
Žánr:
Rok vydání:
Počet stran:
Nakladatelství:
ISBN:
Nedej se
Carry On
Simon Snow (tak nakonec je z toho série :-))
1
Jana Kunová
Fantasy
2015 originál /2016 překlad
496
Yoli
978-80-7549-057-5

Anotace Databazeknih.cz:
Nedej se je příběh duchařský, milostný i detektivní. Je v něm přesně tolik líbání a povídání, kolik v knížkách Rainbow Rowellové čekáte – ale mnohem, mnohem víc nestvůr.
Staletá proroctví předpověděla příchod Největšího mága, který díky své obrovské moci zachrání kouzelnický svět před ničivým zlem.
Smůla je, že Simon Snow je nejhorší Vyvolený, jakého kdy kdo vyvolil. Svými kouzly většinou nadělá víc škody než užitku, a tak se radši ohání mečem a čarování nechává na své nejlepší kamarádce. Svět, který má zachránit, nad ním ohrnuje nos. A v boji s tajemným Zlořádem Pletichou se Simon za posledních sedm let taky moc nevyznamenal…
Teď ho čeká poslední rok na Watfordské škole magických umění – možná taky poslední rok jeho života – a on si ho nenechá zkazit ani tím, že mu jeho příšerný, zákeřný, nafoukaný upírský spolubydlící Baz nejspíš přebral holku.
Jenomže Baz udělal něco ještě záludnějšího. Beze stopy zmizel. A Simon nebude mít klid, dokud téhle záhadě nepřijde na kloub.


Většinu času tehdy trávil četbou a psaním dopisů a studií, které pak posílal čaroakademikům.

Ukázka z knihy


Informace o autorce

foto: Bustle

Databazeknih.cz: Rainbow Rowell napsala velmi úspěšné knihy. Někdy píše o dospělých. Někdy o teenagerech (Eleanor a Park je toho příkladem). Ale vždy píše o lidech, kteří až moc mluví. O lidech, kteří se cítí, jako že něco zpackali. Nebo o lidech, kteří jsou zamilovaní. Žije v Nebrasce se svým manželem a dvěma syny.
Pokud vás článek zaujal, můžete sdílet

Lucy Lillianne
V posledních letech jsem neskutečně podlehla knihám. Nejen jejich čtení, blogování o nich, ale i nakupování. Ráda si rozšiřuji knihovničku a velice mě mrzí, když vidím tolik knih, které nemohu mít. Přesto jsem ráda za každý kousek, který se mi dostane do rukou. Největší radost mi dělají žánry fantasy a sci-fi, v poslední době hodně ujíždím na apokalyptických a dystopických knihách a když si potřebuji odpočinout, často sáhnu po nějakém thrilleru nebo jiné napínavé četbě... Samozřejmě nepohrdnu ani lehčí četbou. Nejméně mě lákají romantické knihy, i když i tam občas dojde k nějaké výjimce. Doufám, že čtení mě bude bavit ještě dlouho, protože můj seznam je téměř nekonečný... :-)

0 komentář(ů) v diskuzi:

Okomentovat

Každý vzkaz pro mě znamená mnoho, často vykouzlí úsměv na tváři a rozhodně potěší. Děkuji každému, kdo pro mě ztratí pár vteřin života :-)
@lucylillianne