Město schodů • Robert Jackson Bennett

Na jakou starší knihu se letos chystáte?

Další poměrně oblíbená fantasy, kterou jsem se rozhodla vyzkoušet. I když to trošku působí jako dystopické sci-fi. Po většinu času kniha funguje jako detektivka, protože hlavní hrdinka pátrá po vrahovi jednoho svého známého. Během vyšetřování nachází jen málo stop a až moc věcí vypadá podivně. Takže vzniká příliš mnoho otázek, které nemají odpověď. Navíc se původní vyšetřování tak nějak vytratí a děj se stočí úplně jiným směrem.

Příběhová linka je zajímavá a docela čtivá, ale zároveň i poměrně zdlouhavá (nějaké škrty by neuškodily). Všechno se komplikuje víc a víc a odpovědi přichází hodně sporadicky a mnoho toho neosvětlí. Často jsem byla tedy zmatená, především u závěrečné "bitvy". Problémem pro mě bylo pochopení daného světa, začala jsem tomu víc rozumět až někde za polovinou knihy. Těžce vyslovitelné názvy mi taky zrovna nepomáhaly, zauzlovával se mi u toho jazyk.

Nicméně postavy na mě působily hodně dobrým dojmem, sympatické a povětšinou až dobrácké. Hodně přátelské, přestože se dělo co se dělo. Vyloženě záporáky jsem viděla snad jen ve dvou. Takže mi to přišlo i trošku naivní, jak jednoduše vztahy fungovaly. Pár akčních momentů příběhu pomohlo, přineslo nějaké vysvětlení, ale nemůžu si pomoct, přišlo mi to všechno strašně jednoduché. Jakože mi chybělo více překážek v Shařině práci například, nebo když nastal nějaký velký problém, tak byl vcelku rychle vyřešen.

Námět byl pro mě něčím novým a neokoukaným. Přesto mi chybělo nějaké napětí, komplikace nebo něco ostřejšího. Přišlo mi to takové plynulé, jako rovně tekoucí řeka bez zákrutů. Zajímavé, ale ničím ohromující nebo gradující. Úvodní záměr se vytratil a pozměnil původní myšlenku v něco jiného. Příběh měl podle mě klesavou tendenci a popravdě v celkovém ohlédnutí musím připustit, že dějově se tam na množství stránek zase tak moc nestalo.

3⭐
Recenze pro Host... 


Okomentovat

0 Komentáře