MŮJ ZÁPISNÍK

RECENZE KNIH

FILMOVÉ A SERIÁLOVÉ HODNOCENÍ

PEČENÍ A VAŘENÍ

22 února, 2016

Marťan • Andy Weir

pondělí, února 22, 2016 2 komentáře

Marťana jsem si vybrala především pro jeho žánr scifi. Po fantasy je to můj další velký oblíbenec. Nadchl mě už samotný námět a těšila jsem se na změnu. Konečně něco reálnějšího a především žádná série.

Kniha má více než slušný rozjezd. Už od začátku jsme vtaženi do hlavní situace a tou je uvíznutí astronauta na Marsu. Máme k dispozici rychlý přehled situace a celkového dění. Další průběh už je vedený jako deníkový záznam. Mark Watney si zapisuje svoje každodenní činnosti a myšlenky. Ze začátku jsou tyto záznamy docela detailní. Vzhledem k tomu, co ho čeká si však dokázal udržet dobrou náladu a vtípky. A to se mi na knize velice líbilo. Odlehčení tak deprimujícího a vážného tématu. 

O něco později už se s dějem mísí i postavy ze Země, které sledují Markův osud s posádkou, která ho na Marsu nechala. Takže celou situaci sledujeme z několika pohledů.

V momentě, kdy už jde do tuhého, začínají deníkové záznamy mít větší rozestupy a už nejsou až tak detailní. Celý děj velice rychle graduje a to způsobuje velké napětí, protože až do poslední chvíle není jasné, jak to vlastně dopadne. Ke konci už to bylo docela nesnesitelné, protože problémy přibývaly a netušila jsem, jestli to bude smutný konec nebo happy end. Nic nenaznačovalo jedno ani druhé. Takže nejistota opravdu téměř do poslední strany.

Kniha jako taková byla pro mě skvělá. Suprově napsaná, poutavá, napínavá, ale i vtipná (zatím má tato kniha u mě nejvíc založených pasáží a to jsem něco vynechala, protože bych měla polepenou celou knihu). Sice v mnoha momentech jsem absolutně nevěděla o co jde, text měl mnoho vědeckých částí, příliš mnoho propočtů, 'blábolů' z chemie a tak dále, ale zase na druhou stranu, musí to působit chytře, že :-D Jediná vada tak pro mě byla chybnost v textu. Nějaké ty překlepy a chybějící písmenka. Jediná 'vada na kráse'... Ale jinak rozhodně doporučuji :-)
 
Jsem první člověk, který na Marsu ujel dlouhou vzdálenost. První člověk, který na Marsu prožil víc než jednatřicet solů. První, který na Marsu něco pěstuje. První, první, první!

Informace o knize

Název knihy:
Originální název:
Série:
Pořadí v sérii:
Autor:
Překlad:
Žánr:
Rok vydání:
Počet stran:
Nakladatelství:
ISBN:
Marťan
The Martian
-
-
Andy Weir
Michal Prokop
Sci-fi
2014 originál /2014 překlad
344
Knižní klub
978-80-551-3880-0

Anotace Databazeknih.cz:
Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi…
Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení…


JPL: ... A dejte si pozor na jazyk. Všechno, co píšete, se živě vysílá do celého světa.
Watney: Koukněte! Kozy! -> (.Y.)

Ukázka z knihy


Informace o autorovi

foto: Air & Space Magazine

Databazeknih.cz: Andy Weir se narodil a vyrůstal v Kalifornii. Jeho otec je fyzik, a Weir vyrostl na čtení klasické sci-fi, jako jsou například díla Arthur C. Clarke a Isaac Asimova. V 15 letech začal pracovat jako programátor pro Sandia National Laboratories. Vystudoval informatiku na UC San Diego, i když nepromoval. Pracoval jako programátor pro několik softwarových společností, včetně AOL a Blizzard, kde pracoval na Warcraft 2. Weir začal psát sci-fi v jeho 20 letech a publikoval práci na svých internetových stránkách celá léta. Jeho první práce, která získala značnou pozornost byla "Egg", krátký příběh, který byl upraven do několika videí z YouTube. Weir je nejlépe známý pro jeho třetí román Marťan. Napsal knihu vědecky tak přesně, jak jen je to možné, a jeho psaní bylo součástí rozsáhlého výzkumu orbitální mechaniky, podmínek na Marsu, historií pilotovaných kosmických letů, a botaniky. Původně Marťana publikoval jako volný seriál na jeho internetových stránkách a někteří čtenáři požádali o to, aby byl k dispozici na Kindle. První prodával za 99 centů, román byl zařazen do seznamu Kindle bestsellerů. Weirovi se poté ozval literární agent, a prodal práva na knihu Crown Publishing Group. Verze pro tisk románu debutovala jako dvanáctá na seznamu New York Times bestseller. Wall Street Journal hovoří o "nejlepším čistém sci-fi románu v letech". Marťan bude zfilmován. Weir pracuje na svém čtvrtém románu původně s názvem Zhek. Popisuje ho jako "více tradiční sci-fi román - cizinci, telepatie, cestování rychleji než světlo, atd.
 

Filmové zpracování

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný
USA, 2015, 134 min

Režie: Ridley Scott
Předloha: Andy Weir (kniha)
Scénář: Drew Goddardcz
Kamera: Dariusz Wolski
Hudba: Harry Gregson-Williams
Hrají: Matt Damon, Jessica Chastain, Chiwetel Ejiofor, Jeff Daniels, Michael Peña, Kate Mara, Sean Bean, Kristen Wiig, Aksel Hennie, Sebastian Stan, Mackenzie Davis, Donald Glover, Eddy Ko, Naomi Scott, Jonathan Aris, Brian Caspe, Gruffudd Glyn, Matt Devere, Lili Bordán, Charlie Gardner, Sam Spruell, Benedict Wong, Björn Freiberg
Produkce: Mark Huffam, Ridley Scott, Aditya Sood, Michael Schaefer, Simon Kinberg
Střih: Pietro Scalia
Scénografie: Arthur Max
Kostýmy: Janty Yates

Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Má k dispozici jen hubené zásoby a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana" domů. Zatímco členové jeho posádky souběžně prokazují svou odvahu na téměř nemožné záchranné misi.Pokud vás článek zaujal, můžete sdílet

Lucy Lillianne
V posledních letech jsem neskutečně podlehla knihám. Nejen jejich čtení, blogování o nich, ale i nakupování. Ráda si rozšiřuji knihovničku a velice mě mrzí, když vidím tolik knih, které nemohu mít. Přesto jsem ráda za každý kousek, který se mi dostane do rukou. Největší radost mi dělají žánry fantasy a sci-fi, v poslední době hodně ujíždím na apokalyptických a dystopických knihách a když si potřebuji odpočinout, často sáhnu po nějakém thrilleru nebo jiné napínavé četbě... Samozřejmě nepohrdnu ani lehčí četbou. Nejméně mě lákají romantické knihy, i když i tam občas dojde k nějaké výjimce. Doufám, že čtení mě bude bavit ještě dlouho, protože můj seznam je téměř nekonečný... :-)

2 komentáře:

 1. Velice pěkná a propracovaná recenze!! :) Musím ale říct, že u mě se vtažení do děje nekonalo, naopak, prvních 70 - 100 stran mě kniha vůbec nebavila a skoro jsem ji chtěla odložit.. Chemie tam na mě bylo příliš. Pak se to (z mého pohledu) rozjelo a konec byl grandiózní - souhlasím s tím, že jsem si fakt do poslední chvíle nebyla jistá, jen jsem pevně doufala a fandila. :))
  Přeju krásný den!
  K

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě to trochu nebavilo asi uprostřed. Ale knížka byla super. Bavilo mě to. Správné scifi :-)

   Vymazat

Každý vzkaz pro mě znamená mnoho, často vykouzlí úsměv na tváři a rozhodně potěší. Děkuji každému, kdo pro mě ztratí pár vteřin života :-)
@lucylillianne