MŮJ ZÁPISNÍK

RECENZE KNIH

FILMOVÉ A SERIÁLOVÉ HODNOCENÍ

PEČENÍ A VAŘENÍ

30 října, 2015


Recenzní e-kniha


Paige se podařilo utéct ze zajetí i s dalšími lidmi. Vrací se zpět do svého života. Ale znamená to snad, že se bude mít líp a že vše bude jako dřív? Už je poznamenaná tím, co se stalo a to má své následky. Teď se musí rozhodnout, co bude dál dělat.

Už od začátku mě nové vyprávění polapilo. Začalo to akcí, tam kde první kniha skončila a postupně přecházelo v dost zajímavé čtení. Hlavní hrdinka se vrátila, ale ani ve starém prostředí to není bezpečné a přívětivé. Čekají ji nové překážky a nová rozhodnutí.

Paige je docela sympatická postava. Není to žádná slabá hrdinka, která potřebuje neustále zachraňovat, i když pomocná ruka se vždycky hodí. Její vidopán už je něco jiného. Často docela nepřátelský člověk, který se jeví jako dost nebezpečná osoba. Rozhodně není dobré jít proti němu. A i další postavy představují mnoho různých povahových rysů. Při čtení jsem měla díky vzájemnému nepřátelství a popisům života ve městě, pocit jako bych byla v naší dystopické budoucnosti. Atmosféra tím přímo přetékala. Nebezpečí na každém rohu. Všichni jdou po krku všem, nikde není úkrytu. Rozhodně nejde o místo, kde by chtěl člověk žít...

Podstatnou část knihy se nic moc velkého neděje. Až na pár maličkostí. Neustále se něco řešilo. Víceméně to byla jedna velká příprava na závěr knihy. Probíraly se věci z dřívější doby a jak tyto události ovlivnily to, co se teprve stane. Znamenalo to spoustu dalších detailů, které byly pro děj zásadní. Zkoumala se loajalita některých postav a odkrývala se temná minulost. Je pravda, že někdy toho bylo tolik, že jsem se lehce ztrácela. Autorka totiž i nyní nešetřila pojmy, ale už to nebylo tak zmatené jako v první knize.

Trochu jsem nechápala, jak může Paige, vzhledem ke své situaci, do které se dostala, pořád riskovat a vycházet ven. Pořád se snažila něco zjišťovat a někoho zachraňovat (a pak musel někdo zachraňovat ji :-) ), kde vlastně na to sebrala tu sílu. Od první knihy se její postava opravdu změnila. Začala být celkově jiná... A co se týče Refájců, ti se tentokrát vyskytovali opravdu pomálu. Rozhodně ne v takovém nasazení jako v díle prvním. Těšíte se na Strážce? Nechte si to hlavně na další pokračování... :-)
 
Velká bitka před koncem byla už dávno jistá svým výsledkem. Dalo se to očekávat (všechno k tomu směřovalo), nicméně její průběh byl zajímavý a napínavý a celkem nečekaný. Celá kniha se vlastně připravovala na tento střet. Netrvala příliš dlouho, ale to bylo spíše plus. To, co se odehrávalo po ní, bylo jedno velké překvapení. Nabralo to dobrý spád a vyústilo v dost dobrý závěr. Myslím, že spoustu lidí závěr dostane a rozhodně i naštve, že to skončilo v tom nejlepším... Napětí až do konce, posledních sto stran už jsem víceméně hltala stránku za stránkou. A najednou šmitec.

Vidořád mi příjde mnohem lepší, zajímavější a propracovanější než Kostičas. Za mě rozhodně velká spokojenost. Nezbývá mi než čekat na další knihu, abych se dozvěděla jak to všechno dopadne. Takže nemůžu jinak než dát pět hvězdiček...


Informace o knize

Název knihy:
Originální název:
Série:
Pořadí v sérii:
Autor:
Překlad:
Žánr:
Rok vydání:
Počet stran:
Nakladatelství:
ISBN:
Vidořád
The Mime Order
Kostičas
2
Samantha Shannon
Lenka Kapsová
Fantasy
2015 originál /2015 překlad
519
Host
978-80-7491-498-0

Anotace nakladatelstvi.hostbrno.cz:
Udělali z nás zloděje. Je načase ukrást, co nám patří.
Paige Mahoneyové se podařilo utéct ze šeolského zajetí, ale tím všechno teprve začíná: mnoho přeživších uprchlíků je nezvěstných a ona se stala nejhledanější osobou v Londýně.
Scion upřel na Bledého snílka své vševidoucí oko; vidopáni a vidopaní městských gangů dostanou pozvání na vzácné setkání Sněmu nepřirozených. Jaxon Hall a jeho gang Sedm pečetí jsou připraveni získat pozornost, ale vztahy mezi jasnovidci kazí staré nevyřízené účty a za každým rohem číhají temná tajemství.
Pak se začnou ze stínů vynořovat Refájci. Ale kde je Strážce? Paige se musí z doupěte u Sedmi ciferníků dostat do spisovatelské čtvrti Grub Street a proniknout do tajných camdenských katakomb, dřív než bude osud londýnského podsvětí zpečetěn.

 Odkazy: host


Ukázka z knihy


Kde koupit knihuInformace o autorce

foto: USA Today

Databazeknih.cz: Samantha Shannonová se narodila v roce 1991 v západním Londýně. Psát začala v patnácti letech. V letech 2010 až 2013 studovala anglický jazyk a literaturu na Oxfordské univerzitě na St. Anne’s College. V roce 2013 vydala román Kostičas (The Bone Season), první díl z plánované sedmidílné série. Kniha figurovala na seznamu bestsellerů v žebříčcích novin The New York Times, The Sunday Times a The Asian Age; Daily Mail, Stylist a The Huffington Post ji zvolily Knihou roku a knihkupectví Amazon ji zařadilo mezi nejúspěšnější tituly roku. Kostičas byl přeložen do osmadvaceti jazyků a společnosti The Imaginarium Studios a 20th Century Fox zakoupily práva na jeho zfilmování. Vidořád je druhým románem Samanthy Shannonové.

Překladatelka


foto: Host (Kapsová, Lenka)

 Za recenzní knihu děkuji nakladatelství Host.Pokud vás článek zaujal, můžete sdílet

Lucy Lillianne
V posledních letech jsem neskutečně podlehla knihám. Nejen jejich čtení, blogování o nich, ale i nakupování. Ráda si rozšiřuji knihovničku a velice mě mrzí, když vidím tolik knih, které nemohu mít. Přesto jsem ráda za každý kousek, který se mi dostane do rukou. Největší radost mi dělají žánry fantasy a sci-fi, v poslední době hodně ujíždím na apokalyptických a dystopických knihách a když si potřebuji odpočinout, často sáhnu po nějakém thrilleru nebo jiné napínavé četbě... Samozřejmě nepohrdnu ani lehčí četbou. Nejméně mě lákají romantické knihy, i když i tam občas dojde k nějaké výjimce. Doufám, že čtení mě bude bavit ještě dlouho, protože můj seznam je téměř nekonečný... :-)

0 komentář(ů) v diskuzi:

Okomentovat

Každý vzkaz pro mě znamená mnoho, často vykouzlí úsměv na tváři a rozhodně potěší. Děkuji každému, kdo pro mě ztratí pár vteřin života :-)
@lucylillianne