20 února, 2018


Po roční pauze jsem se vrátila k této sérii. Původně jsem měla v plánu si tuto knihu šetřit, až vyjde nový díl, a já to mohla přečíst zároveň. Bohužel je vydání pokračování v nedohlednu a Gaiin štít na mě smutně koukal už poměrně dlouho. A i když jsem se původně rozhodovala nad jinou četbou, nakonec jsem po ní sáhla, protože je to prostě zaručená kvalita.

Kroniky železného druida opravdu zbožňuji. Je to jedna z mála sérií, kterou bych nejraději četla neustále dokola. V tomto případě jde spíše o doplňující povídky, kterými se autor snaží životní příběh tohoto irského druida ozvláštnit. Na začátku každé povídky je i malé info přímo od Kevina Hearna, kde se zmiňuje, kam by se měl příběh zařadit, proč jej napsal, či co ho k tomu vedlo. Často zmiňuje, že tyto malé kousky textu vychází pouze v elektronické podobě, takže u nás máme štěstí, že to nakladatel vydal jako soubor a papírově.

Jako vždycky je celé vyprávění prošpikováno spoustou akce a humoru. Attik jako vždycky zabředne do nějakého maléru, ať už vlastní vinou nebo vinou nějakého božstva, které mu v podstatě dá nůž na krk a dožaduje se nějaké službičky, kterou nelze odmítnout. K ruce je mu jeho věrný irský vlkodav Oberon a po letech samoty konečně i nová učednice Granuaile. A jak to tak už bývá, jde o spoustu bitek, ale i ztracené životy, magii, démony a to vše je nakonec ozvláštněno nepřeberným množstvím humoru. A to je opravdu skvělý doplněk, bez kterého si to nedokážu představit. Velkou výhodou je i otevřenost autora, který napíše naprosto cokoli, co ho napadne, žádný stud ho nedrží při zemi, a navíc nepíše pouze spisovným jazykem, takže celé vyprávění působí o to přirozeněji.

Této knize, a asi ani celé sérii, nemám co vytknout. Je to naprosto skvělé čtení, vždycky mě to baví od začátku do konce a moc se těším na další dobrodružství. Jediné, co mě hodně trápí je, že nakladatelství se zatím nemá k vydání dalších dílů a celé to nějak vázne. Stále jen slibují a nic se neděje. Neustále se modlím, aby to vůbec zvládli celé vydat a nezůstala z toho další nedokončená série. U nás zatím vyšly pouhé čtyři díly a v originále je jich už asi devět. Takže, je co dohánět. A pokud by došlo na nejhorší, byla by to věčná škoda, a pro mě skoro pohroma...

Jestli přišli kvůli pomstě, měl bych se radši držet stranou. Jestli ale z věčné nudy vyrazili na sebevražednou misi nebo nějakým způsobem ohrozí lidi, slušelo by se, abych jim zatnul tipec.

Informace o knize

Název knihy:
Originální název:
Série:
Pořadí v sérii:
Autor:
Překlad:
Žánr:
Rok vydání:
Počet stran:
Nakladatelství:
ISBN:
Gaiin štít
The Shield of Gaia
Kroniky železného druida
doplňující povídky
Roman Tilcer
Fantasy
2015 originál / 2015 překlad
264
Laser Books
978-80-7193-390-8

Anotace Databazeknih.cz:
Poslední druid, odvěký obránce země, to nikdy neměl lehké, spolu se svým věrným psem Oberonem se už mnohokrát střetl s celou řadou tvorů a bohů, které nijak zvlášť netrápilo, že by se měli objevovat pouze v mýtech.
Čarodějnice, které si chtějí podrobit elementála. Krokodýlí kněz a kočičí bohyně. Gnómové a koboldi rozpoutáv
ající peklo před nákupním střediskem. Těm všem, a mnohým dalším, bude Atticus O'Sullivan čelit v jedinečné sbírce povídek a novel ze světa Kronik železného druida.
Dramatické příběhy plné humoru a magie tvoří nedílnou součást Atticových životních osudů. Nyní se v celosvětové premiéře vůbec poprvé objevují v souborném knižním vydání, které sám autor doplnil předmluvou a poznámkami k vnitřní chronologii série.


Druidská tetování nejsou kérky, jaké si můžete pořídit v salonu u člověka prošpikovaného přemírou piercingů. Jehla musí být živá - jinými slovy, musí jít o trn živé rostliny - a musí u toho být Gaia.

Ukázka z knihyInformace o autorovi

foto: Unbound Worlds

Databazeknih.cz: Kevin Hearne - Americký spisovatel fantasy, narozen 9. prosince 1970 v arizonském Flagstaffu. Už odmala ho zajímaly superhrdinské komiksy a své sehrály i Hvězdné války, na střední k tomu přibyla ještě rocková muzika, což vytvořilo smrtící kombinaci. Během studií pedagogiky pracoval ve vysokoškolských novinách a začal se věnovat psaní, i když tehdy rozepsaný román zůstal jako několik následujících nedokončen. Po studiích se řadu let věnoval výuce středoškolské angličtiny, krátce v Kalifornii a po celých patnáct let i po návratu do Arizony. Dnes žije v arizonském Tempe a dál sbírá komiksy.

Překladatel


foto: Host (Tilcer, Roman)

XB-1: Roman Tilcer přeložil řadu povídek pro časopisy XB-1 a Pevnost a několik různých antologií. Pro nakladatelství Argo, Host a MOBA příležitostně překládá i světovou a detektivní literaturu. V minulém roce přispěl na web časopisu XB-1 řadou rozhovorů z cyklu Tváře překladu, což je rovněž název jím založené facebookové skupiny nejen pro překladatele. Během uplynulých deseti let se vypracoval mezi vážené překladatele fantastického žánru. Celý rozhovor...Pokud vás článek zaujal, můžete sdílet

Lucy Lillianne
V posledních letech jsem neskutečně podlehla knihám. Nejen jejich čtení, blogování o nich, ale i nakupování. Ráda si rozšiřuji knihovničku a velice mě mrzí, když vidím tolik knih, které nemohu mít. Přesto jsem ráda za každý kousek, který se mi dostane do rukou. Největší radost mi dělají žánry fantasy a sci-fi, v poslední době hodně ujíždím na apokalyptických a dystopických knihách a když si potřebuji odpočinout, často sáhnu po nějakém thrilleru nebo jiné napínavé četbě... Samozřejmě nepohrdnu ani lehčí četbou. Nejméně mě lákají romantické knihy, i když i tam občas dojde k nějaké výjimce. Doufám, že čtení mě bude bavit ještě dlouho, protože můj seznam je téměř nekonečný... :-)

2 komentáře:

 1. O téhle sérii jsem vůbec neslyšela. Není to úplně žánr co běžně čtu, ale opět mě to zaujalo. Celkově mě tvoje recenze nutí zajímat se i o knihy, který nejsou mým žánrem. :-D Takže seznam mé budoucí četby se opět zvětšuje... Děkuji ti! :-D
  Skvělá recenze! :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. neni zac :-P tohle je vazne super serie a hlavne je akcni a presto tak odpocinkova :-)

   Smazat

Každý vzkaz pro mě znamená mnoho, často vykouzlí úsměv na tváři a rozhodně potěší. Děkuji každému, kdo pro mě ztratí pár vteřin života :-)