Já vím, odvěké téma, které se propíralo už tolikrát. Ale když člověk nad něčím dumá, musí to nějakým způsobem ventilovat ven. A jednou z možností je zkusit spustit diskuzi na sociální síti, kde se to obvykle strhne v neřízenou lavinu dobrých a špatných komentářů, nebo to zkusit vyjádřit v článku a doufat, že se dočká normálních komentářů, které nebudou hádavé...

Nedávno jsem tak přemýšlela, co vlastně lidi táhne do kamenného knihkupectví. Ano, velice dobře chápu ten skvělý pocit, kdy je člověk obklopený tolika knihami až mu přechází zrak. Všude jen samé stránky plné textu. Hotový ráj na zemi. Také se občas ráda projdu mezi regály a okukuji knižní obálky. To se mi líbí, to moc chci, to znám, ale neláká mě to, co to je, to neznám... A tak podobně. Kochám se tím množstvím a rozhlížím se (taky bych chtěla jednou mít tolik knih). Jsem schopná tam vydržet i hodinu a udělat si pár koleček kolem dokola... Ale to je tak asi vše.


Pokud nejdu do knihkupectví pro určitou věc, tak se tam obvykle neukazuji. V tom množství knih se moc dobře neorientuji. Vždycky hledám a tápu a nakonec musím vyhledat pomoc. A pokud bych tam šla náhodně, že si prostě udělám radost, nedokážu si vybrat. Spousta lidí to má přesně opačně a já to chápu, ale pro mě je přehlednější, když si vybírám knihy na internetu. Nejenže si vyhledám určitou kategorii a hned hezky vidím ceny a obálky a prostě všechno, ale připadá mi to prostě přehlednější. Ano, v knihkupectví sice můžu každý kousek ohmatat a prozkoumat, podívat se dovnitř, na stav knihy a podobně... Ale pro mě jako pro člověka, který nemá peněz nazbyt (knihomolství je drahý koníček), je lepší alternativa ta druhá. Mnohdy se cena na jedné knize liší i o víc jak stovku. Takže raději oželím nákup v knihkupectví a za ušetřené peníze si pořídím více knih.


Zrovna včera jsem četla článek o tom, že vláda uvažuje o 'stravenkách' na nákup knih. Že by si to mohli zaměstnavatelé odčítat z daní a mohli by je poskytovat jako benefity pro zaměstnance. Ano, dobrá myšlenka a já bych byla pro, i když nevěřím tomu, že zrovna u nás v práci by to vyšlo :-D Ale otázkou je, jaká hodnota těch stravenek by byla a jak by to celé fungovalo, protože by opět platily jen pro kamenné obchody... Což mě přivádí i k myšlence, že před lety, když se zvažovalo snížení daní na knihy, tak se v nějakém článku psalo, že například v Británii se na knihy neplatí žádná daň. A u nás? Když se snížila o nějaké to procento, na cenách se to vůbec neprojevilo...


Ale zpět k tématu. Prosím nekamenovat, děkuji :-) Je pravda, že vždycky závidím některým lidem, když píšou 'dneska jsem šla tam a tam a po cestě jsem to vzala do knihkupectví, vybrala jsem si tyto krásky...'. Ano, je to hezké, že si člověk udělá zastávku, podívá se a vybere si, ale mojí hlavní otázkou zůstává, stojí to opravdu za ty neušetřené peníze? Ale nemyslím to, když si tam člověk zajde pro jednu knihu. Mnohdy někdo odchází i s pěti knihami a to už je opravdu pár korun navíc... Viděla jsem totiž párkrát nějaké odsuzující komentáře, že přes internet nikdy, jen v obchodě. V čem je tedy o tolik horší si kupovat knihy přes internet a mít jich potom víc?